29.4.2024 13:02

Αδίκησε τον εαυτό της η τρομερή Θύελλα

Θύελλα Χαλκειούς - Παμμηλιακός 1-1

Για την πρώτη αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στη Γ Εθνική η Θύελλα ήρθε ισόπαλη με τον Παμμηλιακό με 2 γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Η ομάδα από το Χαλκειός, έδειξε να μη φοβάται το παιχνίδι και επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της. Η ομάδα του Παμμηλιακού δεν απείλησε σχεδόν καθόλου στο πρώτο μέρος, βρήκε μόνο μια φάση νωρίς, με τον Φαλ να αστοχεί από κοντά, έχοντας όμως πλάτη στην εστία. Οι γηπεδούχοι στο α’ μέρος απείλησαν με Καραφουλίδη, Μποτση και Μελέκο. Ο Βασιλάκης είχε δοκάρι, από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ σε μια κλασική ευκαιρία έκανε λάθος επιλογή, αφού δεν πλάσαρε από πλεονεκτική θέση και έκανε ένα γύρισμα που δεν βρήκε συμπαίχτη του. Η Θύελλα πάντως, άφηνε κενά πίσω, λόγω της πίεσης που ασκούσε, χωρίς να διατρέξει κίνδυνο η άμυνα της. Για τον Παμμηλιακό ξεχώρισε ο Μακαπαγκαλ που ήταν βράχος για την εστία των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παμμηλιακός κέρδισε περισσότερες μάχες στο κέντρο και προσπάθησε να γίνει απειλητικός για την εστία του Σεραφη, χωρίς να τα καταφέρει. Ούτε η Θύελλα κατάφερε να απειλήσει την εστία του Παμμηλιακού στο δεύτερο μέρος. Το 1-0 ήρθε όταν ο Κρητικός άφησε τη μπάλα στον Γκιάλη και εκείνος γύρισε τη μπάλα από τα αριστερά και ο Βασιλάκης με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 88’. Δυστυχώς για την ομάδα από το Χαλκειός η πίεση που άσκησε ο Παμμηλιακός για τα επόμενα λεπτά λύγισε την ομάδα από τη Χίο η οποία ολιγώρησε. Η εστία του Παμμηλιακού ήταν κενή με τον τερματοφύλακα να έχει ανεβεί για το κόρνερ, αλλά η Θύελλα δεν απομάκρυνε σωστά τη μπάλα. Έτσι ο Τσιμτσιλιανος γέμισε, ο Λίτσιος πάσαρε στον Πολυκράτη ο ποιος κέρδισε πέναλτι από προβολή του Βόσσου. Παρά τα 4 λεπτά των καθυστερήσεων ο Παμμηλιακός ισοφάρισε στο 7ο λεπτό με το εύστοχο πέναλτι του Σαντα. Στη συνέχεια υπήρξε έντονη σύρραξη με ανθρώπους και των 2 ομάδων να εμπλέκονται, με τους διαιτητές να έχουν αρκετή δουλειά να κάνουν μετά τη λήξη του αγώνα.